فهرست مطالب

عکاسی از کهکشان راه شیری

عکاسی از کهکشان راه شیری یکی از انواع عکاسی نجوم می باشد که طرفداران بسیاری دارد. این نوع عکاسی نیاز به تجهیزات و وسایل خاصی دارد و از اصول و قوانین خاصی پیروی می کند که با شرکت در دوره جامع عکاسی می توانید آنها را فرا بگیرید.

 در این مقاله از آکادمی آرنگ به بررسی تمامی نکات و موارد مربوط به عکاسی از کهکشان راه شیری خواهیم پرداخت، پس  مطالعه این مقاله راهنما را از دست ندهید.

کهکشان راه شیری
کهکشان راه شیری

تجهیزات لازم برای عکاسی از کهکشان راه شیری

یک دوربین پیشرفته

شما به یک دوربین نیاز خواهید داشت که امکان کنترل دستی دیافراگم، سرعت شاتر و ISO را در اختیار شما قرار دهد. شما همچنین نیاز دارید که این دوربین بتواند به صورت دستی فوکوس کند، زیرا فوکوس کردن در شب مطمئنا برای هر سیستم فوکوس خودکار، چالشی بزرگ خواهد بود.

 در حالت ایده آل، شما به یک دوربین DSLR پیشرفته یا یک دوربین بدون آینه نیاز دارید که می تواند در ISO های بالا، نویز را به خوبی رد کند. یک دوربین اختصاصی مانند Nikon D810A بهترین انتخاب برای عکاسی از کهکشان راه شیری خواهد بود.

یک لنز سریع

اگر از یک دوربین با لنز قابل تعویض استفاده می کنید، توصیه می کنیم از یک لنز با زاویه دید خوب و سریع با دیافراگم وسیع استفاده کنید (در حالت ایده آل در محدوده دیافراگم f / 1.4- f / 2.8) لنزهای پیشنهادی برای عکاسی در شب عبارتند از لنز نیکون 14 الی 24 میلی متری f/2.8G   و لنز نیکون 20 میلی متری f/1.8G. هردو لنز پیشنهادی در حداکثر دیافراگم (در حالت باز)  برای عکاسی از آسمان در شب بسیار مناسب هستند.

 اما گزینه های لنز دیگری نیز وجود دارد که برای عکاسی در شب بسیار خوب است. اگر شما لنزی با سرعت پایین دارید دارید یا برای به دست آوردن حداکثر وضوح، لنز خود را متوقف کرده اید، باید ISO را خاموش کنید، چرا که منجر به ثبت تصاویری بی کیفیت و دانه دار خواهد شد. به همین دلیل یک لنز سریع انتخابی ایده آل است.

یک سه پایه محکم

شما در معرض شات های طولانی قرار می گیرید (15 ثانیه و بیشتر)، بنابراین یک سه پایه محکم برای شما ضروری است. یک سه پایه شل و ول که در طول مدت عکاسی به خصوص هنگام وزش باد دچار لغزش شود، به درد شما نمیخورد. پس سه پایه محکم و با کیفیتی را انتخاب و خریداری کنید.

Sky Map App

این برنامه که روی هر موبایل اندرویدی اجرا می شود برای شما بسیار مفید است. به کمک این برنامه شما می توانید انواع ستاره های نجومی و مکان دقیق آنها نسبت به مکان فعلی شما، را کاملا رصد کنید و تصاویری خیره کننده از کهکشان راه شیری و سایر سیارات و ستاره ها  را تهیه کنید. البته نرم افزارهای مشابه دیگری نیز وجود دارد اما Sky Map معروفترین آنهاست.

چراغ قوه

یک چراغ قوه خوب نه تنها برای پیدا کردن یک نقطه مناسب برای عکاسی در شب مفید است، بلکه می توانید در صورت داشتن عناصر پیش زمینه جالب به عنوان یک منبع نور بیرونی نیز از آن استفاده کند.

نرم افزار ویرایش تصویر

شما قطعا می خواهید عکس های خود را پس از عکاسی ویرایش کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید و جزئیات را به خوبی نمایش دهید. ما استفاده از فتوشاپ را برای اخترفوتوگرافی توصیه می کنم. شما با کمک ابزارهای فتوشاپ می توانید فرآیند لکه گیری یا بهبود کیفیت عکس را به نحو احسن انجام داده و تصاویر با کیفیتی را برای انتشار آماده کنید.

عکاسی از کهکشان راه شیری
کهکشان راه شیری قبل از ویرایش و بعد از ویرایش

بهترین مکان برای عکاسی از راه شیری

اگر در یک شهر بزرگ زندگی کنید، عکس برداری از آسمان شب و عکاسی از کهکشان راه شیری بسیار دشوار خواهد بود. چراغ های بزرگ و پر شمار شهر، به دلیل آلودگی نوری که ایجاد می کنند می توانند یک مشکل بزرگ باشند، بنابراین بهتر است از شهر خارج شوید و مکان خوبی را پیدا کنید که چنین مشکلاتی را نداشته باشد.

 بعضی اوقات باید چندین ساعت از محل سکونت خود فاصله بگیرید تا به منطقه ایده آل برای عکاسی برسید. پارک های جنگلی حاشیه شهر و مناطق بیابانی برای عکاسی در شب ایده آل هستند، زیرا در این مکان ها آسمان کاملا شفاف است و هیچ چراغی در اطراف آن وجود ندارد.

 

تنظیمات دوربین برای عکاسی از راه شیری

در حالی که ممکن است آسمان در شب باشکوه به نظر برسد و میلیون ها ستاره به راحتی در چشمان شما قابل مشاهده باشد، این بدان معنا نیست که دوربین شما به راحتی قادر به گرفتن آنها خواهد بود. چشمان شما در شب بهتر میبیند، این بدان معناست که شما همه چیز را در سطح حساسیت بسیار بالایی مشاهده می کنید.

 بنابراین اگر می خواهید دوربین شما نیز بتواند آسمان شب را همان طور که شما می بینید، ضبط کند (و شاید حتی بهتر از آن)، باید همان تکنیک را به کار بگیرید و از سطح حساسیت بالایی (ISO بالا) استفاده کنید و با دیافراگم های بزرگ عکاسی کنید.

اینجاست که انتخاب دوربین و لنزهای شما نقش مهمی را در مورد آنچه شما می توانید به دست آورید، ایفا می کنند. اگر لنز سریعی دارید که حداکثر در دیافراگم خود عملکرد خوبی دارد، لازم نیست از سطح ISO بسیار بالایی در دوربین خود استفاده کنید. اما اگر از لنز آهسته تری استفاده می کنید باید ISO دوربین خود را از 1600 به 6400 افزایش دهید تا کیفیت تصاویر شما بهبود یابد.

 

فرمت مناسب برای عکاسی از راه شیری

مناسب ترین فرمت برای عکاسی از کهکشان راه شیری فرمت RAW می باشد و دلیل آن این است که ضبط تصاویر با فرمت RAW این مزیت را دارد که به دوربین شما این امکان را می دهد تا با فشرده سازی تصاویر، اطلاعات بیشتری را برای جلوگیری از افت کیفیت تصویر، ذخیره کنید.

 این فرمت به شما اجازه می دهد تا ویرایش های بعد از گرفتن عکس، مربوط به تعادل رنگ سفید، اشباع، کنتراست، وضوح و سایر موارد را با استفاده از نرم افزارهای ویرایش عکس بهتر انجام دهید.

 با توجه به ماهیت پردازش نشده این فرمت، یک عکس با فرمت RAW از نظر اندازه بسیار بزرگتر از یک عکس JPEG است. البته این قضیه به اندازه دیافراگم دوربین شما بستگی دارد و حتی ممکن است یک عکس با فرمت RAW، 10 برابر بیشتر از یک عکس با فرمت JPEG حجم شما را اشغال کند.

 

 حالت دوربین در عکاسی راه شیری

هر زمان که قصد دارید هر نوع عکاسی در شب را انجام دهید، همیشه باید در حالت کامل دستی عکاسی کنید زیرا نور کافی برای اندازه گیری نور دوربین شما وجود ندارد.

 این بدان معناست که ابتدا باید ISO را خاموش کنید، سپس دیافراگم را روی حداکثر (مانند (f / 1.4 تنظیم کنید، سپس طول سرعت شاتر را به طور معمول بین 20 تا 30 ثانیه تنظیم کنید. دنبال کنید.

 اگر بعد از اولین عکس خود، هنوز هم نمی توانید راه شیری را به خوبی در شات خود ببینید، باید ISO را به عدد بالاتری مانند ISO 3200 تغییر دهید. از آنجا که با فرمت RAW عکاسی می کنید، تعادل رنگ سفید نیز اهمیتی ندارد.

نمایی از کهکشان راه شیری
نمایی از کهکشان راه شیری

بهترین زمان روز برای عکاسی از راه شیری

در مورد  بهترین زمان برای عکاسی از راه شیری، این موضوع به اینکه شما در کدام فصل سال قرار دارید بستگی دارد. 

علاوه بر این، شما باید فاکتورهای دیگری مانند ساعات طلوع و غروب خورشید و زمان ظاهر شدن ماه در آسمان را نیز در نظر بگیرید. اما به طور کلی بهترین زمان روز برای عکاسی از کهکشان راه شیری بین ساعت های 12 شب تا  5 صبح می باشد.

بهترین مکان برای عکاسی از راه شیری در نیمکره شمالی

نیمکره شمالی به طور کلی بسیار پرجمعیت است و همین امر باعث می شود که در بسیاری از مناطق مانند اروپا و ساحل شرقی ایالات متحده پیدا کردن آسمان عاری از آلودگی نوری برای مشاهده راه شیری دشوار شود. 

با توجه به دسترسی دشوار به موقعیت های مکانی دور افتاده مانند مناطق قطب شمال و سیبری،  در سراسر نیمکره شمالی، بهترین مناطق برای عکاسی از راه شیری  را می توان در کانادا، نیمه غربی ایالات متحده، آفریقای شمالی و در مناطق خلوت آسیا مانند مغولستان و یا غرب چین جستجو نمود.

 جزایر قناری در اسپانیا و جزایر هاوایی نیز یک نقطه ایده آل در نیمکره شمالی برای  عکاسی از کهکشان راه شیری هستند، زیرا مکان هایی عاری از هرگونه  آلودگی نوری می باشند.

بهترین مکان برای عکاسی از راه شیری در نیمکره جنوبی

در  نیمکره جنوبی، به دلیل تراکم کم جمعیت، مکان های ایده آل بسیاری برای عکاسی از کهکشان راه شیری وجود دارد. با این حال، بسیاری از آنها از جمله قطب جنوب کاملا غیرقابل دسترسی هستند.

 برخی از بهترین مکان ها برای عکاسی از راه شیری در نیمکره جنوبی را می توان در آمریکای جنوبی یافت، مکان هایی مانند صحرای آتاکاما در شیلی، پاتاگونیای شیلی، بخش هایی از آرژانتین و مناطق کوهستانی پرو و کلمبیا.

 در قاره های دیگر نیز شما  می توانید از آسمان پرستاره شب نهایت استفاده را ببرید، مناطقی در افریقا نظیر نامیبیا و ماداگاسکار  و همچنین مناطق بزرگی از  استرالیا  و نیوزلند مکان هایی ایده آل به شمار می روند.

نمایی از کهکشان راه شیری
نمایی از کهکشان راه شیری

خلاصه نکات مهم برای عکاسی از کهکشان راه شیری

  1. مکانی دور از آلودگی نوری پیدا کنید.
  2. از برنامه ها ونرم افزارهایی نظیر Sky Map برای پیدا کردن موقعیت راه شیری کمک بگیرید.
  3. سه پایه را به درستی تنظیم کنید تا از لرزش دوربین جلوگیری کنید.
  4. روشنایی صفحه دوربین خود را کاهش دهید تا از افت کیفیت عکس ها جلوگیری کنید.
  5. از طریق یک منبع نور خارجی و قدرتمند، روی سوژه در آسمان متمرکز شوید .
  6. حداکثر دیافراگم لنز خود را برای عکاسی از راه شیری تنظیم کنید.
  7. حداکثر ISO را در دوربین خود تنظیم کنید و نویز دیجیتال را تحت کنترل نگه دارید.
  8. سرعت شاتر را طبق قانون 500 تنظیم کنید.
  9. هیستوگرام را بررسی کنید و در صورت لزوم تنظیمات نورپردازی را تغییر دهید.