تا به حال از خودتون پرسیدن پریست‌ چیست؟

شاید تابحال این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که پریست‌ چیست؟ در ابتدا باید نسبت به پریست شناخت پیدا کنیم. پریست یا preset به معنای از قبل ست شده است.

 پریست‌ها مثل یک فیلتر از قبل آماده شده کار می‌کنند. دقیقا شبیه به کاری که فیلتر‌های اینستاگرام برای شما انجام می‌دهند. آیا تابحال به پاسخ این سوال فکر کرده‌اید؟ چرا از فیلتر های استوری اینستاگرام استفاده می‌کنیم؟

 چه کسی حاضر است اعتراف کند که زیبایی و زیباتر دیده‌شدن را دوست ندارد؟ یا به دنبال افزایش جذابیت محتوای منتشر شده خود نیست؟ خب فیلترها هم چنین کاری را انجام می‌دهند.

 اما در پریست داستان متفاوت است در ادامه به‌صورت کامل با پریست‌ها آشنا خواهید شد. شما می‌توانید پریست‌ها را یک بار درست کنید، آن‌ها را ذخیره کرده و دوباره روی عکس دلخواه اعمال ‌کنید. 

البته در بیشتر موارد شما از پریست‌هایی که به دست افراد دیگری آماده شده‌اند، استفاده می‌نمایید. یعنی عده‌ای با طراحی انواع پریست در این راه‌ به کسب درآمد هم می‌پردازند. در این مقاله با نحوه استفاده از پریست در لایت روم آشنا خواهیم شد.

نگاهی کلی به پریست‌ چیست؟

پریست وقتی به کمک شما می‌آید که نمی‌دانید کدام فیلتر مناسب عکس مدنظر شما است. شما این‌‌کار را بارها در اینستاگرام به کمک فیلتر‌های آماده انجام داده‌اید.

 این‌گونه خلاقیت خود را با داشتن گزینه‌های مختلف پیش ‌رو نیز محک می‌زنید. اما مشکل اصلی زمانی مطرح می‌شود که می‌خواهیم روی عکس‌هایی با کیفیت بالا این کار را انجام دهیم و به دلیل این‌که فیلترها تنها مخصوص برنامه اینستاگرام می‌باشد نمی‌توانیم عکس‌هایمان را ذخیره کنیم.

اینجاست که را‌ه‌هایی به مراتب حرفه‌ای تر به‌نام پریست در برنامه‌های لایت‌روم و فتوشاپ به کمک شما می‌آید. اکنون مخاطبان اینستاگرام می‌توانند درک کنند که ایجاد یک فیلتر روی تصاویر دیگر چندان کار سختی نیست و نمی‌تواند لزوماً، ترکیب رنگ و نور‌های پیچیده‌ای و حرفه‌ای به حساب آید. این فیلتر‌ها از طریق برنامه‌هایی که گفته شد در دسترس هستند.
نکته قابل توجه این است که پریست‌ها نمی‌توانند عکس ‌هایی را که دارای مشکلات عمده مانند فوکوس و یا رزولوشن پایین هستند را اصلاح کنند. در واقع شما حتی به کمک فیلتر‌های خاص هم نمی‌توانید یک عکس بد را به یک عکس خوب تبدیل کنید.

کاربرد پریست‌ چیست؟

یکی از دلایل مهم استفاده از پریست‌ها، ادیت مجموعه‌ای از عکس‌هاست. فرض کنید شما تعدادی عکس در اختیار دارید که باید از یک تم رنگی برخوردار باشند. پریست‌ رنگی عکس برای تنظیم ویژگی‌های کلی در تصاویر و یا ویدئو‌ها استفاده می‌شوند. مثلا می‌خواهید رنگ کار به‌صورت کلی تیره و یا روشن‌تر شود. 

فایل‌های پریست حجم زیادی ندارند و تنها با بازکردنشان در برنامه lightroom قادر به استفاده از آن‌ها هستید. در واقع به کمک این ویژگی می‌توانید تنظیماتی را روی عکس دلخواه خود اعمال کنید. منظور از این تنظیمات تغییراتی مثل: سچوریشن، کنتراست، کلاریتی و… می باشد.

به یاد داشته باشید که این تنظیمات برای کلیت یک عکس است و نقطه خاصی از آن را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. در این شرایط هماهنگ کردن تن رنگی وکنتراست چند عکس به‌صورت مجزا کار دشواریست.

پریست فتوشاپ و لایت روم

از پریست ها در بخش‌های مختلفی از فتوشاپ و لایت روم هم می‌توان استفاده کرد. بسیاری از adjustment های نور و رنگ این برنامه، بخش پریست هم دارند. شما می‌توانید تنظیمات دلخواه خود را ایجاد و ذخیره کنید. در واقع امروزه دستیابی به تم‌های رنگی گوناگون برای‌ عکس ها تا حدود زیادی در فتوشاپ و لایت روم انجام می‌شود.

 اما نکته مهم اینجاست که تنها در صورتی می‌توان با این ابزار کار کرد که با همه‌ی قابلیت‌های این برنامه قدرتمند آشنا باشیم.
اینجاست که اهمیت پریست برای ما مشخص می‌شود. دلیل این‌که امروزه تمایل افراد برای استفاده از پریست‌ها بیشتر شده نیز همین موضوع می‌باشد.

مزایای استفاده از پریست در ادیت عکس

۱- بهره گیری آسان در حداقل زمان

آشنایی با زیر و بم برنامه‌هایی مانند فتوشاپ و لایت روم، نیاز به تمرین و صرف زمان زیادی دارد و به همین دلیل هم خیلی از کاربران، قید یادگیری آن را می‌زنند.
از طرفی دیگر کاربران حرفه‌ای تر هم می‌توانند با ویرایش و ترکیب پریست‌های آماده دیگران، با سلیقه خودشان به ترکیبات جدیدی دست یابند. این کار سرعت عمل افراد را در ویرایش عکس افزایش می‌دهد. 

شما می‌توانید از این پریست‌ لایت روم به عنوان یک نقطه شروع خوب در حداقل زمان ممکن استفاده کنید. بنابراین اصلاً فکر نکنید که قرار است زمان زیادی را برای انجام آن صرف کنید.

۲- تنوع بی نظیر

شما در پریست‌ لایت روم برخلاف فتوشاپ هیچ محدودیتی از نظر تعداد ندارید. یعنی می‌توانید از انواع پریست‌ها در این برنامه استفاده نمایید. به طبع استفاده از این فیلتر‌ها و افکت‌های جدید برنامه در تنوع بی‌نظیر به شما احساس رضایت می‌دهد. حتی اگر عکس‌هایی که گرفته‌اید نیازی به فیلتر نداشته باشند، باز هم استفاده از این همه گزینه‌ و جلوه‌های متنوع برای هر کسی لذت‌بخش است.

۳- امکان ویرایش و شخصی سازی

بیشتر پریست‌ها باید قبل از اینکه دقیقاً به جلوه مورد نظر شما برسند، کمی دست‌کاری شوند. از سوی دیگر، معمولاً پریست لایت روم  روی عکس‌های نمونه به زیبایی تأثیر گذاشته‌اند، اما باید توجه داشته باشید که برای اینکه عکس شما هم پس از اعمال فیلتر به زیبایی عکس فیلتر باشد، عکس اولیه‌تان باید شرایط عکس نمونه را داشته باشد.
برای ویرایش و دست‌کاری و ذخیره کردن پریست لایت روم، و همچنین برای شخصی سازی آن‌ها براساس سلیقه، باید دانش اولیه درباره این برنامه را داشته باشید.

شما می‌توانید در لایت روم بعد از وارد کردن عکس از گزینه، Paste Setting استفاده کنید. این مرحله برای این است که یک سری از تنظیماتی را که قبلاً انجام داده‌اید را روی عکس جدیدتان منتقل (Paste) کنید. بعد از این می‌توانید در هر مرحله بعد از اعمال پریست، ویرایش را متوقف کنید.
اما نکته همین‌جاست که می‌توان یک سری کارهای ابتدایی و معمول را در قالب یک پریست، روی همه عکس‌هایتان اعمال کنید و بعد از یک جایی به بعد، به صورت دستی مطابق سلیقه خود تنظیمات را تغییر دهید.

ما در پست پریست‌ چیست؟ نگاهی گذرا به کارایی و مزایای پریست کردیم نظرتان را درمورد استفاده از پریست و .. برایمان بنویسید.

دانلود انواع پریست لایت روم و فتوشاپ در بخش دانلود سایت

پریست‌ چیست؟

دوره جامع لایت روم

5فروش
650
هزار تومان
پریست‌ چیست؟

دوره جامع لایت روم موبایل

0فروش
100
هزار تومان